Vishay/Dale RNC55J1241FSRSL
RNC55J1241FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1241FSRSL
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1241FSRSL.pdf
Availability of RNC55J1241FSRSL
QUANTITY
RNC55J1241FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1241FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1241FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1241FSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1241FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1241FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1241FSRSL
MOSFET N-CH 30V 7.7A SO8FL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI-MZR SHLD PIN STR SGL END datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN WDU 6-2.5 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
SC 3.81/07/135F 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf