Vishay/Dale RNC55J1243BSRSL
RNC55J1243BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1243BSRSL
Brief Description
RES 124K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1243BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1243BSRSL
QUANTITY
RNC55J1243BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1243BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1243BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1243BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1243BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1243BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1243BSRSL
PHOTOINTERRUPTER SLOT 1.5MM PCB datasheet.pdf
SENSOR 30PSIG 1/4NPT .5-4.5V 2' datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 170POS .050" datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 40SGL 3.18MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE 9COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
BFR 24 HEX NUT datasheet.pdf
MICRO 21C P /11 10CR 72" NI datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf