Vishay/Dale RNC55J1263BSRE6
RNC55J1263BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1263BSRE6
Brief Description
RES 126K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1263BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1263BSRE6
QUANTITY
RNC55J1263BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1263BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1263BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)126k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1263BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1263BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1263BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1263BSRE6
IC AMP VIDEO FILTER 16-TQFN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 3.75SPS 2CH 10-DFN datasheet.pdf
IC PWR SW SMART HISIDE TO252-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
TYPE A MALE TO TYPE B MALE 6FT ( datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD80 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf