Vishay/Dale RNC55J1270BSRE6
RNC55J1270BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1270BSRE6
Brief Description
RES 127 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1270BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1270BSRE6
QUANTITY
RNC55J1270BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1270BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1270BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1270BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1270BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1270BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1270BSRE6
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS R/A TIN 5MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 3KW 400V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 16POS datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 275MA 1.95 OHM datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf