Vishay/Dale RNC55J1273FSB14
RNC55J1273FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1273FSB14
Brief Description
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1273FSB14.pdf
Availability of RNC55J1273FSB14
QUANTITY
RNC55J1273FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1273FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1273FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1273FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1273FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1273FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1273FSB14
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SO datasheet.pdf
DAHT FOR ECONOMY UHF datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 16A TO263AB datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHT/BLK 100' datasheet.pdf
BCF 3.81/18/180 SN OR BX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf