Vishay/Dale RNC55J1294BSRSL
RNC55J1294BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1294BSRSL
Brief Description
RES 1.29M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1294BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1294BSRSL
QUANTITY
RNC55J1294BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1294BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1294BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.29M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1294BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1294BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1294BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1294BSRSL
CAP TANT 33UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 10.41MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
TERMINAL WDU 6 GN WEMID GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf