Vishay/Dale RNC55J12R0BSRE6
RNC55J12R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J12R0BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J12R0BSRE6.pdf
Availability of RNC55J12R0BSRE6
QUANTITY
RNC55J12R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J12R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J12R0BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J12R0BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J12R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J12R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J12R0BSRE6
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
INSERT FEMALE 3POS+1GND SCREW datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 LP 10NS 64STQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 14.17"LX14.17"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 80MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf
REPLACEMENT MODULE 300V MCOV MOV datasheet.pdf