Vishay/Dale RNC55J12R0BSRE6
RNC55J12R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J12R0BSRE6
Brief Description
RES 12 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J12R0BSRE6.pdf
Availability of RNC55J12R0BSRE6
QUANTITY
RNC55J12R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J12R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J12R0BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J12R0BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J12R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J12R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J12R0BSRE6
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf