Vishay/Dale RNC55J1311BSB14
RNC55J1311BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1311BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.31K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1311BSB14.pdf
Availability of RNC55J1311BSB14
QUANTITY
RNC55J1311BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1311BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1311BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.31k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1311BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1311BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1311BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1311BSB14
RES SMD 1.5KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 42A POWER56 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CRIMPING DIE ASP-BB5221087E1 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/30/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
OSC XO 18.8686MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf