Vishay/Dale RNC55J1353BSB14
RNC55J1353BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1353BSB14
Brief Description
RES 135K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1353BSB14.pdf
Availability of RNC55J1353BSB14
QUANTITY
RNC55J1353BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1353BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1353BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)135k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1353BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1353BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1353BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1353BSB14
IC LATCH NOR R/S QUAD 3ST 16-DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 8MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
LED RED CLEAR AXIAL datasheet.pdf
IC SUPPLY VOLT MONITR SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE ADT 3.5MM-M 2 RCA-M 12' datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP G50 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD-923 datasheet.pdf