Vishay/Dale RNC55J1372FSRSL
RNC55J1372FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1372FSRSL
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1372FSRSL.pdf
Availability of RNC55J1372FSRSL
QUANTITY
RNC55J1372FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1372FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1372FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1372FSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1372FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1372FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1372FSRSL
EVALUATION MOD INTERFACE BOARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A PPAK datasheet.pdf
MCU 16BIT 512KB FLASH 144QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 48 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
BOARD EVAL LMZ13610 datasheet.pdf
14 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 6POS CBL MNT datasheet.pdf