Vishay/Dale RNC55J1403BMBSL
RNC55J1403BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1403BMBSL
Brief Description
RES 140K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1403BMBSL.pdf
Availability of RNC55J1403BMBSL
QUANTITY
RNC55J1403BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1403BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1403BMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1403BMBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1403BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1403BMBSL Details Description
Related parts for RNC55J1403BMBSL
RES SMD 15K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 100POS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN SOCKET LGA 1366POS datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 95POS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf