Vishay/Dale RNC55J1404BRRE6
RNC55J1404BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1404BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1404BRRE6.pdf
Availability of RNC55J1404BRRE6
QUANTITY
RNC55J1404BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1404BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1404BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1404BRRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1404BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1404BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1404BRRE6
SWITCH UNIT PB 22MM BLK METAL datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11.5A LL 8MLP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
R 8432 30 UNION Y datasheet.pdf
RES 15.2 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf