Vishay/Dale RNC55J1411BSB14
RNC55J1411BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1411BSB14
Brief Description
RES 1.41K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1411BSB14.pdf
Availability of RNC55J1411BSB14
QUANTITY
RNC55J1411BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1411BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1411BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.41k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1411BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1411BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1411BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1411BSB14
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RECT TAB TONGUE 22-16AWG datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10DFN datasheet.pdf
IC SUPERVISR CPU 2K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
15POS F WAT.RES SCREENCAP M3JS datasheet.pdf