Vishay/Dale RNC55J1421BSRE6
RNC55J1421BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1421BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1421BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1421BSRE6
QUANTITY
RNC55J1421BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1421BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1421BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1421BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1421BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1421BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1421BSRE6
DIODE MODULE 4KV 4450A B-44 datasheet.pdf
CORD 18AWG 3 COND SVT BLACK NA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 SOLDER datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
LED PANEL GRN HIEFF SNAP-IN STR datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf