Vishay/Dale RNC55J1421BSRE6
RNC55J1421BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1421BSRE6
Brief Description
RES 1.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1421BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1421BSRE6
QUANTITY
RNC55J1421BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1421BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1421BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1421BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1421BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1421BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1421BSRE6
MOSFET P-CH 100V 4A TO-220AB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 9SRT datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRAY 500' datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 100FBGA datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf
CAP FILM 18UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf