Vishay/Dale RNC55J1430FSRE6
RNC55J1430FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1430FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 143 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1430FSRE6.pdf
Availability of RNC55J1430FSRE6
QUANTITY
RNC55J1430FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1430FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1430FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1430FSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1430FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1430FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1430FSRE6
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC PWR-DIST SW DL CURR-LMT 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 335MA 550 MOHM datasheet.pdf