Vishay/Dale RNC55J1431BSBSL
RNC55J1431BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1431BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1431BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1431BSBSL
QUANTITY
RNC55J1431BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1431BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1431BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1431BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1431BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1431BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1431BSBSL
IC SUPPLY VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V RECHARGE datasheet.pdf
IC DRIVER LN 180VP-P EL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.2A 110 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FERRITE CHIP 40 OHM 600MA 0603 datasheet.pdf
BLZP 5.08/08/180F SN GN BX datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 440VAC5 datasheet.pdf