Vishay/Dale RNC55J1432BSBSL
RNC55J1432BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1432BSBSL
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1432BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1432BSBSL
QUANTITY
RNC55J1432BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1432BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1432BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1432BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1432BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1432BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1432BSBSL
IC 5WIRE TOUCHSCRN CNTRLR 16SSOP datasheet.pdf
CABLE SMA-ALLIGTR CLIP RG174 24" datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf