Vishay/Dale RNC55J1472DSB14
RNC55J1472DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1472DSB14
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1472DSB14.pdf
Availability of RNC55J1472DSB14
QUANTITY
RNC55J1472DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1472DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1472DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1472DSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1472DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1472DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1472DSB14
RELAY OPTOMOS 50MA DP-NO 8-SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT YELLOW CA 0.31" datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 16MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 104PBGA datasheet.pdf
GDT 2000V 20% 3KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W T18 datasheet.pdf