Vishay/Dale RNC55J1490BSB14
RNC55J1490BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1490BSB14
Brief Description
RES 149 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1490BSB14.pdf
Availability of RNC55J1490BSB14
QUANTITY
RNC55J1490BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1490BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1490BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)149
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1490BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1490BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1490BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1490BSB14
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 15000UH datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 20POS datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
IC REG 17V 5V 0.5A TO-220 datasheet.pdf