Vishay/Dale RNC55J1494BSRE6
RNC55J1494BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1494BSRE6
Brief Description
RES 1.49M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1494BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1494BSRE6
QUANTITY
RNC55J1494BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1494BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1494BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.49M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1494BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1494BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1494BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1494BSRE6
CONN HEADER 10POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC DUAL 10-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PIN 18-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A USM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 5A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
PAC-PREM-SD25-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA DO35 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf