Vishay/Dale RNC55J14R7FSRE6
RNC55J14R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J14R7FSRE6
Brief Description
RES 14.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J14R7FSRE6.pdf
Availability of RNC55J14R7FSRE6
QUANTITY
RNC55J14R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J14R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J14R7FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J14R7FSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J14R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J14R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J14R7FSRE6
IDC CABLE - MDM10T/MC10G/MDM10T datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 40POS datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 4PVH 8 COL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 175W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W datasheet.pdf