Vishay/Dale RNC55J1500DRRE6
RNC55J1500DRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1500DRRE6
Brief Description
RES 150 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1500DRRE6.pdf
Availability of RNC55J1500DRRE6
QUANTITY
RNC55J1500DRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1500DRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1500DRRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1500DRRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1500DRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1500DRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1500DRRE6
CAP FILM 0.068UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
KIT REF DESIGN FOR LMX9820 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 04POS VERT datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 63VDC 1206 datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12-14S datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf