Vishay/Dale RNC55J1502BSB14
RNC55J1502BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1502BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1502BSB14.pdf
Availability of RNC55J1502BSB14
QUANTITY
RNC55J1502BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1502BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1502BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1502BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1502BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1502BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1502BSB14
IC OPAMP GP 80MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
48+48 DIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CABLE JUMPER KIT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 30KHZ TOP VIEW datasheet.pdf