Vishay/Dale RNC55J1502BSB14
RNC55J1502BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1502BSB14
Brief Description
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1502BSB14.pdf
Availability of RNC55J1502BSB14
QUANTITY
RNC55J1502BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1502BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1502BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1502BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1502BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1502BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1502BSB14
CAP FILM 3300PF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT 50MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TOOL PUNCHDOWN & BLADE 110 STYLE datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 1CH 3-XQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
2.0 W/B WA HIGH BARRIERPKG15CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf