Vishay/Dale RNC55J1513BSRE6
RNC55J1513BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1513BSRE6
Brief Description
RES 151K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1513BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1513BSRE6
QUANTITY
RNC55J1513BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1513BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1513BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)151k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1513BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1513BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1513BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1513BSRE6
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 10NS 208CABGA datasheet.pdf
VARISTOR 56V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A PINS 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
CTV 61C 61#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf