Vishay/Dale RNC55J1542BSB14
RNC55J1542BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1542BSB14
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1542BSB14.pdf
Availability of RNC55J1542BSB14
QUANTITY
RNC55J1542BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1542BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1542BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1542BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1542BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1542BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1542BSB14
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
IGBT 1200V 75A 312W SP1 datasheet.pdf
IC PCM CODEC QUAD NONPROG 32PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 7.9UH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 500MA 400 MOHM datasheet.pdf
HEADLIGHT LED 20/160LM AA(3) datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.25W DO204AL datasheet.pdf