Vishay/Dale RNC55J1543BSBSL
RNC55J1543BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1543BSBSL
Brief Description
RES 154K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1543BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1543BSBSL
QUANTITY
RNC55J1543BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1543BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1543BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1543BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1543BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1543BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1543BSBSL
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IGBT ASSEMBLY 3-PHASE 600V 100A datasheet.pdf
OSC VCXO 40.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 36 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W DO214AA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 34.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf