Vishay/Dale RNC55J1544BSB14
RNC55J1544BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1544BSB14
Brief Description
RES 1.54M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1544BSB14.pdf
Availability of RNC55J1544BSB14
QUANTITY
RNC55J1544BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1544BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1544BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1544BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1544BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1544BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1544BSB14
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS R/A KEY-X 15GOLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CHAN SRL 24DIP datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.125" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 64A TO-220 datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096 MHZ 5V SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V FLATPACK datasheet.pdf
CAP MICA 16PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 1 UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 3 PHASE 230NH 25A datasheet.pdf