Vishay/Dale RNC55J1563BPBSL
RNC55J1563BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1563BPBSL
Brief Description
RES 156K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1563BPBSL.pdf
Availability of RNC55J1563BPBSL
QUANTITY
RNC55J1563BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1563BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1563BPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)156k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1563BPBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1563BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1563BPBSL Details Description
Related parts for RNC55J1563BPBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK MULT/ATTENUATOR 10OUT datasheet.pdf
TIP SINGLE FLAT 3/16 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf