Vishay/Dale RNC55J1572BSRE6
RNC55J1572BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1572BSRE6
Brief Description
RES 15.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1572BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1572BSRE6
QUANTITY
RNC55J1572BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1572BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1572BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1572BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1572BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1572BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1572BSRE6
CONN RECEPT 0.5MM 120POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 30A 600VAC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf