Vishay/Dale RNC55J1581BRBSL
RNC55J1581BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1581BRBSL
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1581BRBSL.pdf
Availability of RNC55J1581BRBSL
QUANTITY
RNC55J1581BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1581BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1581BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1581BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1581BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1581BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1581BRBSL
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 30POS VERT SMT datasheet.pdf
IC DIFF LINE RCVR QUAD LP 16SOIC datasheet.pdf
FUSE 350A 1250V 3TN/110 AR CU datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 30ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf