Vishay/Dale RNC55J1581BSBSL
RNC55J1581BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1581BSBSL
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1581BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1581BSBSL
QUANTITY
RNC55J1581BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1581BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1581BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1581BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1581BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1581BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1581BSBSL
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 620PF 150V 1111 datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR datasheet.pdf
13+13DIL MALE HORIZ F/LATCH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 175W datasheet.pdf
M TERMINAL 18-22AWG datasheet.pdf
RES 4.12M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf