Vishay/Dale RNC55J1582FRR36
RNC55J1582FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1582FRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1582FRR36.pdf
Availability of RNC55J1582FRR36
QUANTITY
RNC55J1582FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1582FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1582FRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1582FRR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1582FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1582FRR36 Details Description
Related parts for RNC55J1582FRR36
IC OPAMP JFET 3.1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 1K I2C 20-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING 13POS .100" SINGLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 6DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
ADAPTER, 1.75 HIGH, PRESS,BMEP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf