Vishay/Dale RNC55J1582FRR36
RNC55J1582FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1582FRR36
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1582FRR36.pdf
Availability of RNC55J1582FRR36
QUANTITY
RNC55J1582FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1582FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1582FRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1582FRR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1582FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1582FRR36 Details Description
Related parts for RNC55J1582FRR36
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 18 OHM 0606 datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.191K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 18.5VOUT 100W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 178MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 5A datasheet.pdf