Vishay/Dale RNC55J1584BSBSL
RNC55J1584BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1584BSBSL
Brief Description
RES 1.58M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1584BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1584BSBSL
QUANTITY
RNC55J1584BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1584BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1584BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)