Vishay/Dale RNC55J1592BSB14
RNC55J1592BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1592BSB14
Brief Description
RES 15.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1592BSB14.pdf
Availability of RNC55J1592BSB14
QUANTITY
RNC55J1592BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1592BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1592BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1592BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1592BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1592BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1592BSB14
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP D 3ST 20-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
2442B38 CUT OFF PUNCH datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.48A 179 MOHM TH datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.3A SNT6A datasheet.pdf