Vishay/Dale RNC55J1620BRRSL
RNC55J1620BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1620BRRSL
Brief Description
RES 162 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1620BRRSL.pdf
Availability of RNC55J1620BRRSL
QUANTITY
RNC55J1620BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1620BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1620BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1620BRRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1620BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1620BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J1620BRRSL
IC ADC AUDIO STER 24BIT 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
OSC SO 175.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (BB-125-14) SPM datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf