Vishay/Dale RNC55J1621BSRSL
RNC55J1621BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1621BSRSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1621BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1621BSRSL
QUANTITY
RNC55J1621BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1621BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1621BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1621BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1621BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1621BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1621BSRSL
DIODE ZENER 15V 1W DO41 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 6PC datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ0 5.51" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
IC 8-BIT SHFT REG W/OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN M12 4POS R/A PLUG datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf