Vishay/Dale RNC55J1621FSRSL
RNC55J1621FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1621FSRSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1621FSRSL.pdf
Availability of RNC55J1621FSRSL
QUANTITY
RNC55J1621FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1621FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1621FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1621FSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1621FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1621FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1621FSRSL
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 20POS DL .156 GRN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
A/L DIP COVER 8 POS datasheet.pdf