Vishay/Dale RNC55J1624BSRSL
RNC55J1624BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1624BSRSL
Brief Description
RES 1.62M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1624BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1624BSRSL
QUANTITY
RNC55J1624BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1624BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1624BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1624BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1624BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1624BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1624BSRSL
RES SMD 665K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP 36-SSOP datasheet.pdf
SLOW datasheet.pdf
CONN POWER TAP 10POS VERT datasheet.pdf
CONN MALE MINUS COUPLER 12AWG datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
RES 39 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf