Vishay/Dale RNC55J1641BSB14
RNC55J1641BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1641BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.64K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1641BSB14.pdf
Availability of RNC55J1641BSB14
QUANTITY
RNC55J1641BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1641BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1641BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1641BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1641BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1641BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1641BSB14
FIXED IND 15UH 450MA 700 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 32.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 85V HALF BRDG datasheet.pdf
TVS DIODE ARRAY 200MW ASMCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
LD 4MM STK P-P SILIC .75 10CM WH datasheet.pdf