Vishay/Dale RNC55J1642BSRSL
RNC55J1642BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1642BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1642BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1642BSRSL
QUANTITY
RNC55J1642BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1642BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1642BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1642BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1642BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1642BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1642BSRSL
MODULE POWER ENTRY 3A datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 44PLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 5A TO220-7 datasheet.pdf
CONN HV ATTENUATOR FIXED 10 DB datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323F datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.01% 1/8W 0805 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 10POS datasheet.pdf
OSC XO 44.2368MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
26 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO220AA datasheet.pdf