Vishay/Dale RNC55J1642DSRSL
RNC55J1642DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1642DSRSL
Brief Description
RES 16.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1642DSRSL.pdf
Availability of RNC55J1642DSRSL
QUANTITY
RNC55J1642DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1642DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1642DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1642DSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1642DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1642DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1642DSRSL
CBL RIBN 100COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf