Vishay/Dale RNC55J1654FSR36
RNC55J1654FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1654FSR36
Brief Description
RES 1.65M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1654FSR36.pdf
Availability of RNC55J1654FSR36
QUANTITY
RNC55J1654FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1654FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1654FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1654FSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1654FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1654FSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1654FSR36
IC CPLD 64MC 15NS 100PQFP datasheet.pdf
CABLE TIE BARB TY NAT 50# 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 33 OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.37A 47 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
48-V DC IN 12V-12V OUT 2700W datasheet.pdf