Vishay/Dale RNC55J1671BRRSL
RNC55J1671BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1671BRRSL
Brief Description
RES 1.67K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1671BRRSL.pdf
Availability of RNC55J1671BRRSL
QUANTITY
RNC55J1671BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1671BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1671BRRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.67k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1671BRRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1671BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1671BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J1671BRRSL
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 120MA SPDT 8-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.5A 220 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 84MA 8 OHM TH datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1820 WHITE datasheet.pdf
762 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
SCA 8SMPO078F090F S datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf