Vishay/Dale RNC55J1690BSB14
RNC55J1690BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1690BSB14
Brief Description
RES 169 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1690BSB14.pdf
Availability of RNC55J1690BSB14
QUANTITY
RNC55J1690BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1690BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1690BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1690BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1690BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1690BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1690BSB14
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE PIN 200V 250MW SOT-5 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 620MA 470 MOHM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
BAIL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 60POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
LOCATOR 16 SKT datasheet.pdf
DC-DC CONV 2W SGL OUT MED SIP datasheet.pdf