Vishay/Dale RNC55J1693FSRE6
RNC55J1693FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1693FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1693FSRE6.pdf
Availability of RNC55J1693FSRE6
QUANTITY
RNC55J1693FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1693FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1693FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1693FSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1693FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1693FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1693FSRE6
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CLAMP TIE STD #10SCR WR BLK 15" datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 220 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 129TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 6.19M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf