Vishay/Dale RNC55J1694BSRSL
RNC55J1694BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1694BSRSL
Brief Description
RES 1.69M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1694BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1694BSRSL
QUANTITY
RNC55J1694BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1694BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1694BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1694BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1694BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1694BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1694BSRSL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 20SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONNECTOR 64POS RT-ANGL TERM DIN datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 22POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE SRCH datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
37P M PC FRT/REAR 1300PF datasheet.pdf
CONN HEADER 70PIN .4MM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf